Newsletter Subscription

Search

Šta je to luminiscencija i gdje je sve srijećemo u prirodi?

Sigurno se sjećaš onih svjetlećih zvjezdica koje smo lijepili na zidove i plafon u djetinjstvu – tokom dana su izgledale obično, ali kada ugasimo svjetlo, počele bi da sjaje! Isto tako, fluorescentni markeri ili narukvice koje svijetle u mraku bili su nezaobilazni dio našeg odrastanja.

Ali, šta ako ti kažem da ovakva magija postoji i u prirodi? Neki minerali svijetle kada ih protrljamo ili slomimo, a čak i tlo ponekad može emitovati svjetlost zahvaljujući sitnim organizmima.

Zvuči kao nešto iz nekog naučno-fantastičnog filma, ali zapravo je moguće! Taj fenomen se zove luminiscencija, a priroda je koristi na nevjerojatne načine. Pa, hajde da zajedno istražimo kako sve to funkcioniše! 

Kamenčići koji svijetle pri lomljenju

Primjetiš li nekad da određeni materijali, poput kristalnih mentol bombona, prilikom lomljenja isijavaju tanke svjetlucave linije? Ovaj fenomen se zove triboluminiscencija! Svjetlost koju vidiš nije poput obične svjetlosti, već je to mala, tanka svjetlost koja se pojavljuje zbog toga što se na površini materijala stvara električni naboj.

Kada lomiš ili stružeš neki materijal, kao što je mineral, električni naboj se oslobađa u vazduhu i uzrokuje da okolni vazduh postane svjetlucav, a to se obično može vidjeti kao slaba plavičasta svjetlost. Ovaj efekat se često pojavljuje kod minerala kao što su fluoriti, kalcit i drugi.

Dakle, sledeći put kad budeš lomio/la bombon, sjeti se – možda si svjedok ove male tajne prirode! Ako te zanima kako to izgleda u praksi, zaviri u ovaj video.

Magija radioluminiscencije

Zamisli minerale koji svijetle bez ikakvog spoljnog izvora svjetlosti. Ova pojava se zove radioluminiscencija, a nastaje kada radioaktivni minerali poput uranijuma, radija i torija oslobađaju energiju tokom raspada njihovih atoma. Taj proces stvara svjetlost koja može trajati i hiljadama godina!

Iako je “radioaktivnost” nešto što često zvuči zastrašujuće, minerali koji pokreću ovu svjetlost nisu opasni u malim količinama i koriste se u geološkim istraživanjima.

Ova svjetlost nije samo zanimljiva zbog svoje ljepote – koristi se i u naučnim istraživanjima, pa je tako ranije, na primjer, korišćena za obasjavanje brojeva i kazaljki na satovima, kako bi bili vidljivi u mraku.

Ples boja pod UV svjetlom

Zamisli da usmjeriš UV lampu na običan kamen, i on iznenada počne da svijetli u jarkim bojama! Ova magija se dešava zahvaljujući dvjema neobičnim pojavama – fluorescenciji i fosforescenciji. Kada UV svjetlo pogodi minerale, oni upijaju tu energiju i potom je vraćaju u obliku svjetlosti.

Kod fluorescencije, svjetlost se pojavljuje gotovo odmah i nestaje čim isključiš izvor UV svjetlosti. Minerali poput fluorita ili kalcita mogu zasjati u raznim nijansama zelene, plave ili crvene boje. Pogledaj ovdje kako to izgleda.

S druge strane, fosforescencija je nešto sporija. Minerali koji imaju ovu osobinu neće prestati da svijetle odmah. Svjetlost će polako blijediti, slično zvjezdicama koje su se zalijepile na plafon i još neko vrijeme svijetle u mraku.

Živi organizmi koji sijaju

Luminiscencija nije rezervisana samo za minerale – čak i živi organizmi mogu proizvoditi svjetlost! Ovaj fenomen, poznat kao bioluminiscencija, može se naći i u tlu.

Neke bakterije i gljivice koje nastanjuju zemlju imaju sposobnost da stvaraju svjetlost, naročito u vlažnim i tamnim uslovima. Najpoznatiji primjer su gljive koje rastu na trulom drvetu i isijavaju zelenkastu svjetlost, poznate kao “gljive duhovi”. Ove gljive koriste bioluminiscenciju kako bi privukle insekte koji pomažu u raspršivanju njihovih spora.

Ako te zanima kako to tačno funkcioniše bioluminiscencija u prirodi i koje to životinje svjetle u mraku, ne propusti da pročitaš naš članak i otkriješ tajne koje skriva!

Za kraj

Svjetlost koja dolazi iz minerala, stvari i čak živih organizama pokazuje nam samo jednu stvar – priroda je neiscrpan izvor čuda i tajni koje čekaju da budu otkrivene. Od svjetlucavih kristala do bakterija koje svijetle u tami, luminiscencija je samo jedan od mnogih fenomena koje nam priroda nudi. Pa zašto stati tu?

Istražuj, postavljaj pitanja, čitaj, eksperimentiši… A do tada, piši nam na [email protected] ili putem našeg Instagram i Facebook naloga i podijeli sa nama svoja razmišljanja! Možda baš tvoja priča postane dio nekog od naših narednih tekstova!

Podijeli sa prijateljima:

Povezani članci:

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)