Na jednom mjestu smo prikupili najvažnije odgovore na pitanja koja su nam stizala u vezi Spark.me STEAM avanture i javnog poziva kako bismo vam olakšali prijavu i razjasnili moguće nedoumice. Za sve koji nisu stigli da pročitaju detalje poziva, mogu se informisati tako što će kliknuti na ovaj link, a odgovore na najčešća pitanja možete pročitati u nastavku.
1. Da li je moguće prijaviti organizaciju takmičenja ili aktivnosti koje su dio većeg događaja, poput konferencije, u okviru programa Spark.me STEAM Avantura?
Da, aktivnosti koje se povezuju sa STEAM oblastima, uključujući takmičenja ili slične inicijative, mogu biti prihvatljive za podršku, čak i ako su dio većeg događaja. Organizacija takvih aktivnosti u okviru šireg događaja ne predstavlja prepreku za prijavu. Važno je da sve planirane aktivnosti budu u skladu sa uslovima definisanim u javnom pozivu.
2. Da li je moguće ostvariti sufinansiranje u okviru programa Spark.me STEAM Avantura?
Da, u okviru programa Spark.me STEAM Avantura, moguće je ostvariti sufinansiranje za projekte koji se uklapaju u uslove i ciljeve poziva. Sufinansiranje je dostupno za aktivnosti koje doprinosе razvoju STEAM oblasti i podržavaju inovativne inicijative.
3. Da li postoje ograničenja u broju članova koji čine timove sastavljene od fizičkih lica?
Na prijavnom formularu postavljeno je tehničko ograničenje na četiri fizička lica, ali to ne znači da tim ne može brojati više članova. Ne želimo dodatno ograničavati vašu kreativnost i organizaciju tima. Važno nam je da su ključne osobe jasno naznačene u prijavi, dok širi tim možete uključiti u skladu s potrebama projekta.
4. Da li je moguće učestvovati na više projekata, u okviru različitih podnosilaca prijave?
Da, moguće je učestvovati na više projekata, čak i ako ih podnose različiti aplikanti – poput kompanija, organizacija i sl. Važno je da je uloga u svakom projektu jasno definisana i da doprinosi uspješnoj realizaciji prijedloga. Takvo učešće ne predstavlja konflikt.
5. Da li je potrebno da lica koja bi bila angažovana na projektu imaju ugovor u trenutku podnošenja prijave?
Ne, postojanje ugovornog donosa sa licima koja bi potencijalno bila angažovana na projektu nije uslov za podnošenje prijave. Ukoliko dođe do odobravanja projekta, takav odnos se može formalizovati naknadno, u skladu sa potrebama realizacije.
6. Da li je dozvoljeno da ista osoba ima više uloga u projektu (npr. organizator i predavač)?
Kada je riječ o budžetiranju i raspodjeli uloga, preporučuje se da se uloge članova projektnog tima i predavača jasno razdvoje. Ipak, razumijemo da postoje situacije u kojima neko iz organizacionog tima posjeduje specifična znanja i može značajno doprinijeti projektu i kroz ulogu predavača. U takvim slučajevima, manji stepen preklapanja može biti prihvatljiv – do 40%.
7. Da li je moguće naknadno dostaviti određene dokumente ako ih nije bilo moguće dostaviti u trenutku prijave?
Ukoliko neki dio dokumentacije trenutno niste u mogućnosti da dostavite uz prijavu, možete ga dostaviti naknadno, ali najkasnije u roku od 8 dana nakon zatvaranja javnog poziva. Važno je da prijava bude poslata u predviđenom roku.
8. Koju dokumentaciju je potrebno dostaviti za pravna lica, a koju za NVO?
Pravna lica treba da dostave izvod iz CRPS-a i potvrdu da nisu u stečaju ili likvidaciji (potvrda se izdaje preko Privrednog suda) kao i biografije članova projektnog tima.
NVO treba da dostave rješenje o registraciji i biografije članova projektnog tima.
Važna napomena: Lista će biti dopunjena kako pitanja budu stizala.